Vajon miért feszeng sok introvertált, ha csörög a telefon? Az okok egyszerűek, de mélyen gyökereznek. Az introvertáltak számára egy telefonhívás nem csupán egy hétköznapi, ártalmatlan tevékenység, hanem olyan esemény, ami váratlanul csap le, mint derült égből a villámcsapás.
A telefonhívások elképesztően tolakodóak. Az ember éppen elmerül valamilyen tevékenységben, esetleg épp a saját gondolataiban, majd hirtelen „BUMM!” a telefon megcsörren, és azonnali figyelmet követel. Ez különösen introvertáltként tud stresszes lenni, hiszen mi, akik szívesebben mélyedünk el a csendben vagy a gondolatainkban, hirtelen kilökve érezzük magunkat a komfortzónánkból.
5 ok, amiért az introvertáltak nem szeretnek telefonálni
1. A hirtelen és váratlan hívás okozta sokkhatás.
A telefonhívások szinte mindig váratlanul jönnek. Az introvertáltak számára a meglepetések nem izgalmasak, hanem stresszesek. Olyan ez, mintha valaki a semmiből egy koncert közepére teleportálna minket, miközben békésen olvasgattunk otthon. A hívások megszakítanak minket, és azonnali figyelmet követelnek.
2. Nincs idő a felkészülésre.
Introvertáltként szeretünk gondolkodni, elmélkedni. Mielőtt válaszolnánk egy kérdésre, szeretjük átgondolni a mondanivalónkat, hogy biztosak legyünk benne, jól fogalmazunk. Egy hívásnál viszont erre nincs idő. Azonnal válaszolni kell, és ez nyugtalanító.
3. A „small talk”, azaz a csevegés a társasági élet nyűgös része.
A telefonhívások nagy része fölösleges „small talk”-kal kezdődik: „Hogy vagy?” „Mi újság?”. Az introvertáltak számára ez nemcsak unalmas, hanem fárasztó is. Gyorsan szeretnénk a lényegre térni, de a társadalmi normák szerint egy kis csevegés elkerülhetetlen.
4. A nonverbális jelek hiánya.
Introvertáltként szeretjük megfigyelni a másik testbeszédét, arckifejezéseit, hiszen ezek rengeteg információt adnak hozzá a beszélgetéshez. Egy telefonhívásnál ezek a jelek eltűnnek, így nehezebb megérteni, mit is gondol a másik, és még nagyobb koncentrációra van szükség.
5. Zaj a fejünkben.
Az introvertáltak sokszor már eleve rengeteg gondolatot hurcolnak a fejükben. Egy telefonhívás olyan, mint amikor valaki még több információt zúdít erre a kaotikus belső világra, ami túltelítheti az elmét. Ezért van, hogy a hívások után kimerültebbnek érezhetjük magunkat, mint egy személyes találkozó után.
9 tipp, hogy könnyebben megbirkózz a telefonhívásokkal
Természetesen, néha elkerülhetetlen, hogy telefonon beszéljünk, akár üzleti ügyekről van szó, akár a nagyi akar minket elérni, aki még mindig nem tanulta meg a WhatsApp / Messenger használatát. De hogyan lehet könnyebbé tenni ezt az élményt?
1. Készülj fel előre!
Mielőtt telefonálsz, legyen egy rövid vázlatod a fontosabb pontokról. Így elkerülheted a kínos csendet és a dadogást. Ez különösen üzleti hívásoknál lehet hasznos, de családi beszélgetéseknél sem árt egy kis tervezés.
2. Egyeztess időpontot!
Ne hagyd, hogy a hívás meglepetésként érjen. Előre beszéljétek meg, mikor hívjátok egymást, így lesz időd mentálisan felkészülni. Így nem ér váratlanul, és tudni fogod, mikor számíthatsz a hívásra.
3. Keress egy nyugodt helyet!
Kerüld el, hogy zajos környezetben kelljen telefonálnod. Keress egy csendes helyet, ahol nem zavar semmi, így jobban tudsz majd koncentrálni a beszélgetésre, és kevésbé érzed magad stresszesnek.
4. Törekedj a rövidségre!
Ne hagyd, hogy a telefonbeszélgetés hosszúra nyúljon. Udvariasan, de határozottan tereld a beszélgetést a lényegre, különösen, ha üzleti hívásról van szó. Kérdezd meg, hogy miért hívtak, vagy oszd meg gyorsan a saját mondanivalódat.
5. Maradj aktív!
Furcsán hangzik, de egy egyszerű tevékenység, mint például a firkálás segíthet csökkenteni a szorongást. A Bluetooth fejhallgatók is hasznosak lehetnek, mert így szabadon mozoghatsz, ami csökkentheti az idegességet. Amíg a kezed vagy a lábad elfoglalt, kevésbé érzed majd stresszesnek a helyzetet, és jobban tudsz figyelni.
6. A hangüzenet a legjobb barátod!
Ha tényleg nem szeretsz telefonálni, állíts be egy automatikus hangüzenetet, amiben megkéred az embereket, hogy inkább üzenetet hagyjanak. Így elkerülheted a váratlan hívásokat, és nyugodtan válaszolhatsz, amikor készen állsz.
7. Legyél őszinte!
Mondd el a barátaidnak és családodnak, hogy nem szeretsz telefonálni, de más módon szívesen beszélgetsz, például üzenetben vagy e-mailben. Ha tudják, miért kerülsz egyes hívásokat, kevésbé érzik majd magukat elutasítva.
8. Ne félj a visszahívástól!
Ha nem vagy készen egy hívás fogadására, ne érezd magad bűnösnek, hogy nem vetted fel. Egyszerűen írj egy üzenetet a hívónak, és kérdezd meg, visszahívhatod-e őket később. Így időt nyersz a felkészüléshez.
9. Jutalmazd meg magad!
Ha a telefonálás nem a kedvenc tevékenységed, motiváld magad valamivel, amit szeretsz. Legyen az egy szelet sütemény, egy jó könyv, séta a parkban a kutyával vagy egy kis extra „énidő”, amit az introvertáltak különösen értékelnek.
Introvertáltként a telefonálás nem mindig a kedvenc időtöltésünk, de néhány egyszerű trükkel könnyebben kezelhetővé tehetjük.
Készüljünk fel, adjunk magunknak teret, és ne felejtsük el, hogy a telefonhívás is csak egy kommunikációs csatorna, amit bizonyos esetekben el is kerülhetünk.
És ha mégis telefonálnunk kell, egy kis jutalom mindig segít enyhíteni a kellemetlenséget!
Tanfolyam ajánló
A Barátság M.Á.G.N.E.S. online tanfolyamot azért készítettem, hogy segítsen újragondolni a barátságról alkotott elképzeléseidet, mozgósítani a belső erőforrásaidat, gyakorlati és azonnal alkalmazható tippeket kapj az ismerkedéshez, beszélgetések kezdeményezéséhez és értelmes folytatásához.
Lehetetlen küldetés? Nem az, ha úgy döntesz!