A maximalista emberek tartozhatnak introvertált, ambivertált és extrovertált személyiség-típushoz is.
Mindannyiunk boldogulását hátráltathatja, ha túlzottan a tökéletességre törekszünk, vagyis perfekcionisták vagyunk. Ez depresszióssá, frusztrálttá, aggódóvá vagy éppen dühössé tehet minket.
Különösen igaz ez akkor, ha folyamatosan kritizáljuk magunkat, mert úgy érezzük, nem végzünk elég jó munkát annak ellenére, hogy annyi időt és energiát szántunk a feladatra.
Papírt, tollat elő és vizsgáld meg, hogy felsorolt 14 jel közül, hány jellemez téged!
Milyen viselkedés jellemző a maximalista emberre?
A perfekcionista …
1. Krónikusan halogat.
2. Nehézséget okoz neki egy feladat befejezése vagy éppen túl könnyen feladja.
3. Túlzottan óvatos és alapos a feladatok elvégzésekor (pl. 3 órát tölt egy feladattal, amit mások 20 perc alatt elvégeznek).
4. Túlzottan ellenőriz dolgokat (pl. 30 percet tölt egy rövid, főnökének szánt e-mail átnézésével a helyesírási hibák elkerülése miatt).
5. Folyamatosan fejleszteni próbálja a dolgokat azáltal, hogy újra elvégzi azokat (pl. többször átír egy jelentést, hogy „tökélesítse” azt).
6. Kis dolgokon tépelődik (pl. melyik könyvet kölcsönözze ki, melyik filmet nézze meg).
7. Komplikált ’Teendők’ listákat készít (pl. felkelés időpontja, fogmosás, zuhanyozás stb.).
8. Igyekszik elkerülni az új dolgok kipróbálását és így a hibázás lehetőségét.
9. Vonakodik segítséget kérni.
10. Inkább az eredményre, a végkifejletre fókuszál és nem a folyamatra vagy a cselekvésre magára.
11. Szigorúan ítéli meg magát és másokat is.
12. Megszállottja a kötelezettségvállalásoknak.
13. Elvárja a tökéletességet magától és másoktól is.
14. Ok nélkül kitart egy munka vagy feladat mellett, amikor mindenki más már rég feladta.
Sikerült (gondolatban) megjelölnöd azokat a pontokat, amelyek valamilyen szinten jellemzőek rád?
Megvan?
Túl sok a pipa?
Semmi gond!
Az első lépés, hogy felismerd, amikor így viselkedsz, mert akkor tudsz rajta változtatni. Elkezdhetsz egy érzelmileg egészséges egyensúlyt kialakítani magadban, és maximalistából magasan teljesítővé válhatsz.
Ha arra törekszel, hogy a lehető legjobban csináld azt, amit csinálsz, azonban a perfekcionistákkal ellentétben elfogadod azt a tényt, hogy hibázni és a kockáztatni emberi dolog, a cél eléréséhez vezető úthoz tartozó emberi gyarlóság. 🙂
Kíváncsi vagy miként válj maximalistából azaz tökéletességre törekvőből magasan teljesítővé? Íme 12 tanács, ami kiutat jelenthet a csapdából!
Tanfolyam ajánló
A Sárkányszelídítő Kurzus egy gyakorlatokkal teli önismereti eszköztárat biztosít számodra, ami segít megismerni és lecsendesíteni a Belső Kritikusodat, így növekszik az önbizalmad, a boldogságérzeted és a kreativitásod, kevesebbet stresszelsz és szorongsz, javul a produktivitásod és a kapcsolatteremtő képességed.
KATTINTSD IDE A RÉSZLETEKÉRT!
Hogyan segít az agyalás csillapításában a kollázs?
Ha túl sokat agyalsz, a kollázs készítés lehet az a kreatív megoldás, ami kiszellőzteti a fejed. Próbáld ki, és tapasztald meg, hogyan csökkenti a belső pörgést egy olló, néhány kép és egy kis ragasztó!
5 ok, amiért az introvertáltak utálnak telefonálni
Introvertáltként a telefonhívás sokunk számára stresszes, nem szeretem tevékenység, de néhány trükkel könnyen kezelhetővé válhat. Íme 9 túlélési tipp hozzá!
Az önérvényesítés 11 akadálya és hogyan lépj túl rajtuk
Az önérvényesítés arról szól, hogy ráhangolódj a belső erődre, a belső csendre és jelenlétből cselekedj. Az akadályok az ego játszóterének elemei.